Ankara Gezi Rehberi

“ANKARA HAKKINDA”

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, nüfus bakımından İstanbul'dan sonra ikinci büyük şehri ve dünyadaki 40. büyük şehridir. Orta Anadolu'nun merkezi bir noktasında kurulmuştur. Birinci Dünya Savaşı sonrası Atatürk liderliğindeki ulusal direnişte belirgin bir konum üstlenmiş ve Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Türk yurdunun yabancı işgalinden kurtarılmasıyla 13 Ekim 1923'de yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti ilan edilmiştir. Ankara, seçkin bale, tiyatro, opera ve halk dansları düzenlemeleri ile hareketli bir sanatsal ve kültürel yaşama sahne olmaktadır.

> ULAŞIM 

Karayolu : Ankara'dan Türkiye'nin her tarafına otobüsle ulaşım olanağı vardır. 
AŞTİ Tel : (+90-312) 289 70 00
www.asti.com.tr

Havayolu : Uluslararası Ankara Esenboğa Havalimanı, şehir merkezine 25 km. mesafededir. Ulaşım HAVAŞ servisleriyle sağlanmaktadır. 
Hava Limanı Tel : (+90-312) 444 9 828 
www.esenbogaairport.com

Demiryolu : İstanbul, İzmir, Balıkesir, Isparta,Burdur, Zonguldak, Adana, Elazığ, Diyarbakır güzergahlarında trenle ulaşım mevcuttur. 
Adres: Talatpaşa Bulvarı Gar Ulus
İstasyon Tel : (+90-312) 310 65 15 - 311 06 20
www.tcdd.gov.tr

> ZİYARET ETMEK İÇİN!

Anıtkabir 
Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de  bulunan anıt mezarıdır. Anıtkabir; Atatürk'ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh özdeyişinden ilham alınarak, çeşitli yabancı ülkelerden ve Türkiye'nin bazı bölgelerinden getirilen fidanlarla oluşturulan yeşil alan içinde yükselmektedir. Bu nedenle de adına Barış Parkı denilmiştir.
Müze Tel : (+90 312) 310 53 61 
Müze Pazartesi günleri kapalıdır

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Ankara'nın güneyinde Atpazari yerlesiminde bulunan Müze eski  Osmanlılardan Mahmut Paşa tarafindan Kursunlu Han da insaa edilmistir Bugun Kursunlu Han kütüphane konferans salonu labaratuar ve atölye olarak kullanilmaktadir. Bu Osmanlı binasının içinde, müzenin, Anadolu'yla ilgili arkeolojinin birkaç sergilenen eşyası var. Bunlar, paleolitik çağla başlar, ve cilalı taş devrine ait kronolojik olarak Neolitik eski bronz asya ticaret kolonileri hitit Phrygian ve Urartu periodlari boyunca devam etmektedir 
Muze Telefonlari:    (+90 312) 324 31 60 / 312 62 48
Acik Sattler    08:30 - 17:30 Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Etnografya Müzesi
Bu müze, Namazgah olarak Ankara alanında, Müslüman mezarlıgında bir tepede kuruldu ve 18 Temmuz 1930 'da halka açıldı. Avluda Ataturk gecici  defin yeri bulundugu gibi cenazesi Anitkabire goturuldugu zaman 1938 Kasimda kapatilmistir Muze 15 yil boyunca onun kabri olarak hizmet ettigi gibi bu kisim halen sembolik hatira olarak korunmaktadir. Selcuklu doneminden gunumuze kadar bircok türk sanatından örnekler vardir  Etnografya da uzmanlar icin bir kutuphane mevcut olmakla birlikte halk bilgisi ve sanat tarihi de vardir Bina, tek bir kubbeyle dikdörtgensel ve travertineyle örtülen taş duvarlarıdir 
Muze Telefonu:    (+90 312) 311 95 56
Acik saatler:    08:30 - 12:30 /  13:30 – 17:30  Müze Pazartesi günleri kapalıdır.      

Ankara Kalesi
Yüzyıllar boyunca şehri koruyan kale, şimdi Ankara'nın bir simgesidir, ve onun tarihi, bulundugu şehirden cok yaşlıdır. Kalenin, inşa edildiği zaman tam olarak bilinmemesine rağmen, Romenler tarafından inşa edilmiş olduguna inanılir , daha sonra onarilip  Selcuklar tarafından genişletilmilştir. Kuleler Bent deresinin 110 metre yukarısına kurulmustur. Kale duvarlarının içinde  17inci yüzyıl tarihinden kalma birkaç Osmanlı-tarz evi vardır.

Augustus Tapınağı
Ulus'ta Haci Bayram camisine yerleşmiş bitişik, tapınak, Phrygian erkek Tanrıçalarinin şerefinde MO 2. yüzyılda inşa edildi. Bizim, gördüğümüz tapınağın kalıntıları bugün, kral Pylamenes tarafından bağlılığın bir işareti olarak Roma İmparatoru Augustus tarafindan yonetici Amintosun oglunun şerefine insaa edilmistir. Diğer toplamalar,karmaşik zamanlar esnasında yapılmış ve bir kiliseye dönüştürülmüştür.

Roma Hamamı
Ulus ve Yıldırım Bayazıt kösesınde Cankırı caddesının arasındakı yerlesım yerı caddenın 2.5m yukarısına kurulmuştur.Banyolar Caracalla tarıhıne kadar gider. Çankırı caddesi girişindeki Caracalla banyoları kurşun tabakalarla örtülerek sütun tabakalar kuşatmaktadır.Bu avlunun bir kenarında 32 sütun toplam 128'in üzerindedir. Asıl banyolar arenanın hemen arkasındadır Olağanüstü büyüklükteki yapının yanlarında, Apoditerium (giyim bölümü), Frigidarium (soğuk bölüm),Tepidarium (ılık bölüm) ve Caldarium (sıcak bölüm) olarak çok tipik düzenlemeler bulunmaktadır.

Hacıbayram Camisi
Ankara'nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı'nın bitişiğindedir. İlk yapılış tarihi 831 H. (1427/28) olan cami bugünkü haliyle 17. ve 18. asır camilerinin karakterlerini taşır.

Kocatepe Camisi
16. yüzyıl estetiği ile 20. yüzyıl teknolojisinin bütünleşmesinden oluşan cami, dört minaresiyle Selimiye'yi, merkezi kubbe ve yarım kubbeleriyle Sultanahmet'i andırır.
İç tezyinatta klasik Osmanlı mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak; çini, mermer, sarı maden ve özel boyalar kullanılmıştır. Ana kubbe ve aslan göğsü yazıları pirinçten yazılmıştır. Caminin iç süslemeleri arasında ayrı bir yeri olan vitraylar, özel camdan imal edilmiş olup, klasik Osmanlı tarzı ile modern tarz arasında bir geçiş teşkil ederler. Projesi Hüsrev Tayla ve Fatih Uluengin'e aittir.

> YAKIN GEZİLECEK YERLER

Haymana

Haymana Ankara İl merkezine 73 km., Esenboğa Havaalanına yaklaşık 100 km. uzaklıktadır.Haymana şifalı su kaynakları yönünden zengindir.Uluslararası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi’nin 30 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre, nitelik bakımından Haymana Kaplıcası dünyada Fransa’nın Vişi Kaplıcalarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Haymana ilçesinde bulunan kaplıca denizden bin 200 metre yükseklikte.Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri vardır.

Kapadokya
Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafik olaylar Peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da, bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.Araba ile Ankaradan 4 saatlik uzaklıktadır.

Beypazarı

Beypazarı, İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçe. Ankara'nın 98 km. batısında,yer alan Beypazarı’nın dik yamaçlar ve vadilere kurulmuş olan eski kesimi, çarşı ve geleneksel konutlardan oluşan karakteristik dokusuyla ve doğal peyzaj özellikleriyle tarihi ve görsel karakteri zengin olan bir yerleşimdir. 

Karagöl
Ankara’ya 74 km uzaklıktaki gölün çevresi ormanla kaplıdır. Küçük bir krater gölüdür.Küçük, dairesel ve güzel manzaralı gölün etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Doğa ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir.

Kızılcahamam
Ankara’ya 76 km uzaklıkta bulunana Kızılcahamam şehrin stresinden kurtulmak, dnlenmek, spor yapmak, avlanmak, şehirden uzakta sessiz vet temiz bar ortamda iyi vakit geçirmek için ideal bir yerdir. Kızılcahamam’ın en büyük özelligi ise dünyaca ünlü kaplıcalarıdır. Romalılardan bugüne kadar kullanılan kaplıcalar, her derde deva olarak da bılınmektedır.

Abant
Abant gölü Bolu ilimizin 34 km güney batısındadır. Ankara’ya 2 saat mesafede, dört mevsim farklı güzelliklere sahip bir turizm yöresidir.


> YAKIN ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ ! 

Alısveris Merkezleri 

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Turan Güneş Bulvarı No: 182/212 Çankaya

Tel: 0312 491 64 65

www.panora.com.tr


365 Alışveriş Merkezi

Birlik Mah. 428.Cad. No: 41 Yıldız - Çankaya - Ankara

Tel: 0312 444 1 365

www.365.com.tr


 ANKAmall Alışveriş Merkezi

Akköprü Ankara

Tel: 0312 541 12 12

www.ankamall.com.tr

 

Kentpark Alışveriş Merkezi

Eskişehir yolu 7. Km No:164 Çankaya Ankara

Tel: 444 7 477

www.kentpark.com.trPraktiker AVM

Bilkent Center Eskişehir Yolu 8. km Bilkent - Ankara

Tel: 0312 266 03 03

www.praktiker.com.tr


Armada Alışveriş ve İş Merkezi

Eskişehir Yolu No: 6 Söğütözü - Ankara

Tel: 0312 219 13 19

www.armadasite.com


Bilkent Center Alışveriş Merkezi

Bilkent Center İşletme Müdürlüğü 06533 Ankara

Tel: 0312 266 05 16(pbx)

www.bilkentcenter.com.tr


Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi

Eryaman Ayaş Yolu No: 93 Ankara

Tel: 0312 280 60 10

www.optimumoutlet.comOtelimiz

işaret dili sertifikası tıbbi sekreterlik dershane ankara butik dershane